Филип Николов Цанов, нещо като 'лице' на националното 'гражданско' сдружение 'Природата за хората' (антипод на автентичните екологични граждански групи и сдружения в България) и член на управителния му съвет, е и управител на 'Родопа Пазарджик' АД - предприятие за колбаси. Като управител на 'Родопа Пазарджик' Филип Цанов е сред най-големите длъжници в България - 485 634 лв. неплатени данъчни и осигурителни задължения към НАП към дата 19.07.2011.
Освен неуспешен колбасар, Филип Цанов се подвизава и като строителен предприемач на територията на същия задлъжнял комбинат: http://www.comfort.bg/bg/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/view/4095.html
В управителния съвет на 'Природата за хората' освен Филип Цанов фигурират имената на министъра на културата Вежди Рашидов и на спортния журналист Радослав Янкулов, който казва за себе си, че последният път, когато е изкачил някой връх, е било като ученик, когато е изкачил Черни връх.
6269 посещения
Когато купувате за подарък електроуреди, вижте дали са от най-икономичната класа А+. При стереоуредбите и телевизорите проверете дали могат да се изключват напълно, а не просто да стоят в „режим на изчакване”. При него те изразходват до 40% от обичайното си електропотребление. Във Великобритания само телевизорите в stand-by режим харчат електроенергия за 75 млн. евро годишно.
5108 посещения
Производството на изкуствен сняг изразходва много енергия. Използва се вода, събрана в микро язовири. Последните изследвания показват, че изкуственият сняг намалява честотата и интензивността на валежите в целия район, т.е. колкото повече изкуствен сняг се произвежда, толкова по-малко вали на това място. Понякога изкуственият сняг съдържа и химикали, които през пролетта се оттичат надолу. Градовете в равнината често черпят вода от планината.
6415 посещения
Врабчовата кукумявка е една от най-рядко срещаните сови у нас. Тя е и най-дребната ни кукумявка – теглото и достига едва 75 гр. Смятана е за много рядък вид, но проучванията през последното десетилетие откриха неизвестни досега популации обитаващи вековни иглолистни гори в Родопите, Рила, Пирин, Стара Планина и Славянка.
6101 посещения
Някои видовете соколи, като сокол скитник и сокол орко, са считани за най-бързо летящите птици, достигащи до близо 400 км/ч при пикиране и близо до 200 км/ч при хоризонтален полет. Общо взето не ускоряват така бързо и не са толкова маневрени като ястребите, но в открито небе развиват много по-големи скорости.
6184 посещения
Една-единствена батерия от мобилен телефон, изхвърлена в природата, може да отрови около 600 000 литра вода.
Гората е важна съставна част от живата природа, която поддържа биологичното равновесие на планетата. Тя дава убежище на животинските видове, регулира въздушните течения и валежите, предпазва почвите от ерозия и ги обогатява, пречиства въздуха и водата.
6692 посещения
Годишно между 40 - 70 мечки биват убити незаконно в цялата страна и още 6-10 с разрешение на министерството за контрол и превенция на проблемни индивиди.
В България всички видове лебеди са защитени от закона.
Около 1/3 от общия боклук се състои от опаковъчни материали. Всяка година, всеки българин изхвърля около 445 кг органичен боклук, който може да бъде компостиран. Малко повече от 50% от боклука в контейнерите може да се компостира.
5029 посещения
На Чепън планина много сериозни проблеми са нелегалните кариери и пожарите.
Замърсяването на карстовите екосистеми е много опасно за техните естествени обитатели. Използването на пещери и понори като сметища увеличава риска от замърсяване на водоизточниците.
Многообразният карстов релеф се развива изключително бавно във времето. Известно е, че създаването на пещерите и техните уникални образувания (сталагмити, сталактити и др.) отнема милиони години. Това се отнася и за всички карстови форми. Тяхното замърсяване или увреждане е необратимо.
7403 посещения
Пещери се образуват при движение на води попаднали в подземни кухини. Водата разрушава скалите както химично, така и физически.
Варовоците произлизат от живи организми (корали, едноклетъчни, мекотели)обитаващи соленоводни екосистеми. Остатъците от скелета или обвивката им се отлагат като седименти, които впоследствие формират твърди скали. Когато водата навлиза в скалните пукнатини, тя ги разтваря и разширява, сътворявайки разнообразни и причудливи форми.
5339 посещения
Риболовството със забранени методи и уреди – взрив, отрови, мрежи, нерегламентирания улов, строителството на прагове и бентове без необходимите рибни проходи, замърсяването, просветляването и корекцията на водни течения, водят до изчезването на балканската пъстърва. Зарибяването с чуждите видове - сивен и американска пъстърва, които въпреки, че не се размножават в естествени условия, също са заплахи за вида. Зарибяването с екземпляри извън местната популация, пък води до загуба на генетична идентичност – във всички райони на страната екземплярите са генетично свързани, което води до намаляване и загуба на биоразнообразие на генетично ниво. Повече информация
5239 посещения
Дивият шаран и балканската пъстърва са само едни от примерите как с добри помисли – увеличаване на рибните запаси, може да се предизвикат нежелани последици за дивите растителни и животински видове, които в крайна сметка да доведат до тяхното изчезване. Повече информация
5427 посещения
Балканската пъстърва е вид с голям риск от изчезване. Тя е тясно специализирана към горните течения на реките – богати на кислород, с ниска температура и силно течение речни участъци.
Големият антропогенен натиск, намаляването и изчезването на местообитанията, бракониерството, замърсяването, корекциите на речни течения, неустойчивото ползване на водите, са причини много от рибите да намаляват, а някои от тях и да изчезват.
5570 посещения
С голяма сигурност може да се каже, че едни от най-уязвимите и застрашени от човека животински групи е тази на рибите.
Събирането за колекции и продажбата за сувенири, яденето на костенурки, разрушаването на местообитанията им, строителството, прокарването на пътища и горските пожари са заплахите, с които ако не се преборим, ще имаме възможност да виждаме костенурки единствено в музеите и зоопарковете.
4696 посещения
На много места у нас, а и в целия им ареал, костенурките изчезват необратимо и само от тяхното целенасочено опазване зависи тези видове да продължат живота си на Земята.
Костенурките не притежават красивото оперение и певческите способности на птиците, нито сложното поведение на бозайниците, които им помагат по време на размножителния период. Единственото, което е нужно, за да се размножават е да се срещнат. И колкото по малко са, толкова по-рядко могат да се срещнат и да оставят потомство.
5409 посещения
В България живеят два вида сухоземни костенурки – шипобедрената и шипоопашатата. Те се срещат все по-рядко, а на много места вече са изчезнали.
Късното полово съзряване, ниската численост, изчезването на местообитанията, човекът с неговите действия и бездействия, водят тюленът монах към изчезването му от лицето на Земята.
Петиции
Дарения
Знаете ли, че..
България е една от петте най-бедни на вода държави в ЕС. Водната криза вече е реална.