Календар

Странджа е най-голямата защитена природна територия в България, създадена, за да опазва уникалните екосистеми и биоразнообразие, както и за съхраняване на самобитните странджански фолклор, култура и историческо наследство. Нейната територия е над 1% от територията на страната. През 1933 г. именно тук е обявен първият резерват в България - Силкосия.

5047 посещения

Когато се изсекат дърветата по склоновете на една планина, с това се нарушава екологичното равновесие в нея, ерозията унищожава почвата, източниците на вода пресъхват, дъждовете намаляват, изменя се климата, променя се растителния и животинския свят.

4778 посещения

В България се срещат три вида ястреби - Късопръст ястреб, Голям ястреб и Малък ястреб. На територията на България и трите представителя на рода са защитени.

На територията на България всички видове от рода Соколи са защитени от закона. Според някои изследвания соколите се нареждат сред най-интелигентните птици.

Поради нежния си стомах след поглъщането на храната бухълът повръща твърдите образувания на своите жертви. Този вид е включен в Червената книга на България за застрашените видове.

Рисът бива убиван заради ценната му и рядка кожа. В Червената книга на България този вид е записан като 'изчезнал'.

В Рила извира водата за над 2,5 милиона души в София и горнотракийската низина, а вододайната зона на Рила е именно планирана за незаконен ски курорт.

Белият щъркел е защитен от закона за защита на природата. В България гнездят около 10000–12000 двойки. Това е широкоразпространен, но намаляващ вид.

Ранните пролетни цветя, като кокичето, минзухарът, пролетна циклама, битински синчец, кукуряк и др., са защитени.

2 посещения

Освен пясъчни пустини, съществуват и 'зелени' пустини.

5 посещения

В Червената книга на България са вписани 2 кръглоустни и 22 костни риби. Застрашени от изчезване са див шаран, кавказко попче, деветиглена бодливка, дунавска минога, уклей, михалца, волжка бяла риба, келерово попче, шип и други.

15792 посещения

В Червената книга на България са описани 2 земноводни (алпийски тритон и сирийска чесновница) и 13 влечуги. Защитени са вдлъбнаточел смок, смок мишкар, змиегущер, леопардов смок, сухоземна костенурка и други.

6451 посещения

В Червената книга на България са вписани 19 бозайника, като златката, вълкът, пъстрият пор, тюленът монах, кафявата мечка, видрата, дивата котка, някои видове прилепи и други.

В България има около 383 вида птици. Под защита са 327 от тях, а 100 са включени в Червената книга.

България е на второ място в Европа по разнообразие на животински видове (след Словения). Местообитанията и естествената среда, необходими за съществуването на много от тях, са разположени в границите на трите национални парка “Пирин”, “Рила” , “Централен Балкан” и съществуващите в страната резервати.

5748 посещения

В Национален парк „Рила” се издига най-високият връх на Балканския полуостров – Мусала. От Рила водят началото си най-пълноводните и най-дълги реки на полуострова – Марица, Искър, Места. Тя също е и най-значимото местообитание на планинската фауна в Европа.

5364 посещения

За да се поддържа тревата на голф игрище се изисква обилно и редовно поливане, както и обработка с химикали. Това води до опасност от воден дефицит и замърсяване с химикали на целия регион.

2 посещения