Календар

'Зелена къща' е сертификат, който оценява българското предлагане в къщи за гости и семейни хотели според критериите на ЕСЕАТ. Целта на този сертификат е да се насърчат къщите за гости да се съобразяват с екологичните норми и да показват на гостите си как самите те могат да бъдат полезни за опазването на природата. Повече информация.

5788 посещения

Тънката крайбрежна ивица от Царево на юг е Понтийски коридор със световно значение за миграцията на безгръбначни и птици. Този коридор е изключително важен и ако бъде застроен, последствията за биоразнообразието ще бъдат катастрофални. Повече информация.

5006 посещения

В Стара Загора се намира единствената в България специализирана болница за лечение, рехабилитация и връщане в природата на пострадали диви животни. Повече информация.

1 посещения

Изпълнителна Агенция по околна среда коордира и администрира дейностите към Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие (НСМБР) в България. Целта на НСМБР е установяване състоянието на биологичното разнообразие в България с оглед взиманено на адекватни политически решения за неговото опазване.
В НСМБР са включени 252 вида безгръбначни, 51 вида риби, 6 вида земноводни, 15 вида влечуги, 310 вида птици, 31 вида бозайници, 16 вида гъби,13 вида мъхове, 194 вида висши растения и 65 природни местообитания. За голяма част от видовете има разработени методики за теренни изследвания, места и период на наблюденията.
Участници в мониторинговите изследвания могат да са всички интересуващи се граждани, неправителствени организации, и висши учебни заведения и научни институции, както и държавните структори на ДАГ и МОСВ. Повече информация.

5865 посещения

София получава 5% от питейните си води от Витоша, а Перник - 95%.

На няколко места на Витоша има взимане на питейни води. От високата част на планината, където са торфищата, се доставят питейни води за част от западните квартали на София и за Банкя. Но има водохващане и в ниската част, почти на границата на парка - на някои места даже каналите излизат извън парка. Това са както водохващания, които се използват в критични случаи – при водна криза, така и такива, които захранват с вода град Перник.

4684 посещения

Като защитена територия ПП Витоша има ангажименти по опазване чистотата на питейните води.

В България има две системи за защита на природата. Едната система е част от Европейската мрежа за опазване на природата, където се защитават точно определени видове птици. А по европейската директива за местообитанията (хабитатите) се опазват определени видове животни, растения и екосистеми.

5862 посещения

Мечката е приоритетен животински вид за Европа. Шейсет процента от нейните обитания трябва да попадат в защитена зона. България не изпълнява това изискване… В Парк Рила, който е включен в европейската мрежа от защитени територии “Натура 2000″, има над 60 мечки и местообитанието им е стабилно, но за да бъдат защитени, в мрежата трябва да е включена и буферната зона на Националния парк Рила. Повече информация

5285 посещения

Паленето на стърнища, слогове, крайпътни ивици, сухи треви и други растителни остатъци, причинява изгаряне на всички органични съставки в повърхностния почвен слой и увреждане на околната среда. Унищожават се микро- и макроорганизми, които подпомагат естествения почвообразуващ процес и благоприятстват плодородието. Засягат се гнезда на много птици, полезен дивеч и др. Процесите на изгаряне водят до интензивни загуби на атмосферен кислород и обратното натрупване на въглероден диоксид. Създават се условия за опожаряване на отделни дървета и храсти, а при наличие на неблагоприятен вятър и за засягане на цели горски масиви, чувствителни зони и защитени територии.

6519 посещения

Ледниковите езера са многобройни в България. Те са към 280 и са разположени във високопланинските зони на Рила и Пирин. Повечето се намират на височина от 2,200-2,400 м, като най-високо е разположено езерото Леденика в Рила - на височина от 2,715 м.

6454 посещения

Всеки ден на Земята от заводите се изпускат около 3000 кубически километра вредни и опасни за околната среда газове между които са въглеродният диоксид, серния двуокис и изключително опасните за природата фреони.

4623 посещения

Всеки ден на Земята се изливат около 20 милиона тона боклук.

Прогнозите са, че плодорони почви ще има до към 2020 г. Изхранването след това на света ще се случи само със сериозна грижа за обработваемите площи, които трябва да останат годни за ползване.

България е една от петте най-бедни на вода държави в ЕС. Водната криза вече е реална.

За отглеждането на 1 кг жито са необходими само 60 литра вода, докато производството на 1 кг месо изисква между 2 500 и 6 000 литра вода.

Тропическите гори, които са основен източник на кислород за нашата планета, през 1945 г. са покривали пространство от 16 000 000 квадратни метра. Днес тези гори за намалели с 60 процента. Най-богатата екосистема на Земята се преработва в хамбургери, огради и опаковъчна хартия за европейците, американците и японците.

5587 посещения

Прашните бури, възникващи поради обезлесяването, ерозирането и изтъняването на почвата са се увеличили 10 пъти. Жълтият сняг на Черни връх се получава именно от довян от Сахара пясък.

За сметка на неочаквано бързия спад в броя на животинските видове в рамките на трийсетина години, човешкото население се е удвоило и тези две тенденции не са необвързани.

През 2005 година са изразходени с 30 процента повече ресурси, отколкото Земята може да възпроизведе. В същото време с 30 процента се е съкратил броя на гръбначните организми. Това обаче не е най-страшното – учените смятат, че дефицитът ще достигне 100 процента към 2040 година, ако човечеството не промени начина си на живот.

4980 посещения

Учени прогнозират, че при днешните темпове на улов всички ловувани сега морски видове към 2050 г. ще намалеят до 90 на сто.

WWF предупреди, че предстои голямо изчезване на птици заради климатичните изменения, като при някои популации намаляването е вече до 90 %.

За последните 50 години 90% от големите риби в Световния океан са изчезнали, в следствие на свръхулова.

Глобално са застрашени един от всеки четири бозайника, една от всеки осем птици, 1/3 от земноводните и 70% от растенията. Общо 785 биологични вида са изчезнали, 65 живеят единствено в плен или опитомени. Според експерти сегашният темп, с който тече този процес, е от 100 до 1000 пъти по-бърз от средния за стотици милиони години.

5267 посещения

Според последния доклад на ООН Земята е обхваната от най-тежката криза, застрашаваща биологичните видове, след изчезването на динозаврите.

Петиции

    Дарения

    Можете да направите дарение за кампанията

    Знаете ли, че..

    Българските гори покриват 33 млн. дка или 30% от повърхността на страната. От тях 67% имат местен прозиход.
             Планина, обичам те