Според последния доклад на ООН, ако продължаваме да живеем по този начин, през 2030 г. ще ни е необходим еквивалента на две планети, за да поддържаме начина си на живот.
Според Greenpeace 80% от първичната гора на планетата вече е унищожена - половината в последните 30 години. Всяка минута в света се изсича гора с размера на 33 футболни игрища.
Ако смените една обикновена крушка и на нейно място сложите флуоресцентна, за срока на използването й Вие спестявате на атмосверата СО2 в размер нa 1/2 тон. Проверете какво е вашето ЕКО-IQ тук.
Ако рециклирате една алуминиева кутийка от безалкохолно, ще спестите достатъчно енергия, за да работи компютърът Ви 3 часа. Проверете какво е вашето ЕКО-IQ тук.
От влечугите, разпространени на Бесапарските ридове, защитени са 6 вида: балкански гекон, голям стрелец, пъстър смок, пясъчна боа, шипобедрена костенурка, шипоопашата костенурка.
На Бесапарските ридове до момента са установени 20 вида защитени растения. Някои от тях са иглоцветната айважина, борзеанов игловръх, обикновен анакампти, скална гъшарка, тракийска овчарска торбичка и др.
5458 посещения
Снежната покривка, позволяваща каране на ски без изкуствен сняг, в Пирин, Рила и Витоша намалява всяка година. Последните години периодът на задържането й е спаднал до 90 от 120 дни.
Производството на изкуствен сняг е нерентабилна инвестиция, тъй като се нуждае от огромни водни ресурси, електроенергия и минусови температури. По данни на световен фонд за дивата природа – Италия за производството на изкуствен сняг за олимпиадата в Торино са били необходими 825 000 кубични метра вода (330 басейна с олимпийски размери вода, достатъчна за град с население 5000 души за 1 година).
5028 посещения
Бариерният ефект на пътищата и железопътните линии, както и смъртността на животните при пътните инциденти, могат да бъдат намалени чрез изграждането на прелези за диви животни (подлези и надлези). Те могат да бъдат комбинирани с огради за диви животни от двете страни на прелезите, които ги предпазват от излизане на пътното платно и същевременно ги насочват към прелеза.
4566 посещения
„Натура 2000” е общоевопейска екологична мрежа, базирана на два акта на Европейския Съюз: Директивата за птиците от 1979 година и Директивата за местообитанията (хабитатите) от 1992 година. Тя включва природни резервати, където е изключена всякаква човешка дейност, но също така включва и частна собственост.
4778 посещения
В България за разработени планове за значително разрастване на националната пътна и железопътна мрежа, включително пет европейски транспортни коридора. Както съществуващите транспортни коридори, така и предложените разширения са заплаха за дивите животни. Те разкъсват националната екологична мрежа и са реален проблем пред европейската екологична мрежа „Натура 2000”.
4791 посещения
Много птици загиват при сблъсък с автомобили и влакове. Забулената сова, както и други хищни птици, са особено уязвими, тъй като често използват откритите пространства около пътя или железопътната линия за прехрана.
5251 посещения
Много животни попадат под автомобилите и загиват. Особено уязвими са едрите хищници. За да се изхранват, те ежедневно обхождат големи територии, поради което им се налага често да пресичат пътищата.
Транспортните коридори, като пътища и железопътни линии, са една от главните причини за фрагментацията на природните местообитания. Те не само причиняват загубата им, но и влошават качеството на прилежащите територии, възпрепятстват движението на дивите животни и увеличават тяхната смъртност в резултат на пътни инциденти. Тези въздействия увеличават риска от изчезване на важни видове в определени райони.
5509 посещения
Фрагментацията на естествените местообитания се нарича загубата и разпокъсването на природни зони в резултат на човешко въздействие.
2027 посещения
Голите сечи предизвикват фрагментация на местообитанията и често напълно изменят облика на територията.
Прочистването на речните корита от растителност и унищожаване на крайречната растителност, която има основна роля за доброто състояние на речния комплекс, е от голяма вреда за много видове. Като естествен линеен елемент на ландшафта, тя служи за ориентация на прилепите в защитена зона „Ломовете”.
4892 посещения
Европейската къртица живее под земята, където прокопава дълги тунели с много разклонения с помощта на острите си нокти. Изкопаната пръст изхвърля на повърхността в характерните къртичини. При придвижване в тунелите тя се ориентира чрез осезателните си органи.
5170 посещения
България е сред страните с най-много гори на кв. км в Европа. Повече от една трета от територията на страната ни е заета от широколистни и иглолистни растителни видове. Освен че са жизнено необходими за живота, тези екосистеми имат и важно икономическо, социално и културно значение за народа ни. В последните години обаче сме свидетели на унищожението на стотици хиляди хектари от този безценен ресурс. Всеки ден в България изчезва по една гора!
5728 посещения
Висшите семенни растения у нас са 3 550 вида – повече от видовете в страни като Англия, Чехия и Полша.
Блатото Малък Преславец край Силистра е най-голямото находище в България на бяла водна лилия.
Край село Граматиково, Бургаско, се намира единственото в Европа находище на дървовидна (странджанска) боровинка.
По бреговете на река Камчия, при вливането й в Черно море, се намира последната лонгозна гора в Европа. Тук растат 40 вида дървета и храсти от южноевксински, малоазийски и средиземноморски видове. Тук е и най-голямото находище на блатно кокиче – основна суровина за производството на „Нивалин” – препарат за лечение на детски паралич.
5618 посещения
Местността „Пода” в блозост до Бургас е най-богатото на видове място в Европа. На този един квадратен километър са установени 269 вида птици!
В Национален парк „Пирин” има над 2 000 вида растения.
Петиции
Дарения
Знаете ли, че..
В България има около 383 вида птици. Под защита са 327 от тях, а 100 са включени в Червената книга.