В началото на годината Министерството на околната среда и водите отмени Решение на Директора на РИОСВ Хасково за изграждане на ветропарк от 20 ветрогенератора в землищата на с.Пелин, с.Полковникжелязово, с.Рогач и с.Качулка, разположени в общ.Крумовград, обл. Хасково, на територията Източни Родопи.
Решението на Минстерството на околната среда и водите е в резултат на обжалване на Решение №ХА-06-01/2009г на Директора на РИОСВ Хасково от страна на Зелени Балкани.
От 2006 година Зелени Балкани и Българското дружество за защита на птиците извършват проследяване на черни лешояди, маркирани с радиопредаватели от експерти от WWF Гърция. До момента по този начин са маркирани повече от 10 черни лешояда от колонията в Гърция (единствена на Балканския полуостров) и птици от колонията редовно прелитат на територията на българската част на Източни Родопи в търсене на храна. Резултатите от проследяването на лешоядите показват, че тази територия е своеобразен коридор, през който черните лешояди от Гърция навлизат в страната ни при търсене на храна.
Отчитайки комулативния ефект и влиянието на други инвестиционни предложения за изграждането на ветрогенератори на територията на Източни Родопи, експертите в областта на опазване на биоразнообразието от Зелени Балкани считат, че има вероятност инвестиционното предложение да окаже значително въздействие върху лешоядните птици,чиито основни популации са съсредоточени в района на Източни Родопи. Освен споменатото по-горе инвестиционно предложение, за района на Източни Родопи са известни още 2 инвестиционни предложения на територията на Община Крумовград (на „Вятърна енергия” АД за „Изграждане на 13 броя ветрогенератори” в землището на с.Качулка,на „Кабел Ком” ООД за „Изграждане на вятърно енергиен парк с 17 броя ветрогенератори” в землищата на с.Качулка и с.Чал) , едно в община Ивайловград, едно в община Момчилград и един вече одобрен парк в община Кърджали. Общо се предлага да бъдат монтирани около 120 ветроенергиини генератора, като тези в района на гр.Крумовград стават 50 броя ,отчитайки и инвестиционното предложение на „Джи ПИ Енерджи” ЕООД.
Приветстваме Решението на МОСВ и считаме, че с него се гарантира опазването на лешоядите в България и се предотвратяват нарушения на Директива 79/409/ЕЕС за опазване на дивите птици.
За допълнителна информация:
Добромир Добринов - Зелени Балкани
е-mail: ddobrinov@greenbalkans.org