Още едно изкуствено гнездо, инсталирано от екипа на Зелени Балкани, с цел подпомагане гнезденето на царски орли (Aquila heliaca), бе заето от двойка орли.
Гнездото бе поставено в долината на река Тунджа (община Сливен), в територия, редовно заемана през последните години от царски орли. Въпреки наличието на птици, построяването на гнездо от тях и неколкократните опити за гнездене, до момента в тази гнездова територия не бе регистрирано успешно размножаване. Вероятната причина за това е високото ниво на безпокойство в района или неопитността на младите птиците, опитващи се да загнездят. Новото изкуственото гнездо бе поставено върху дървото, на което бяха остатъците от гнездото, строено през предходни години от орлите. С цел улесняване на птиците, изкуственото гнездо бе разположено на по-удобно за влитане място, на подходяща височина. Допълнително в района се извършваше изкуствено подхранване и ежедневна охрана, и наблюдение на гнездовата територия.
През изминалата зима и в началото на размножителния сезон в тази територия неколкократно бе наблюдаван възрастен царски орел, демонстриращ привързаност към територията, заедно с друга по-млада птица в преходно оперение (наблюдение Градимир Градев, Павлин Желев, и Любомир Янков - Зелени Балкани). В началото на март в същата територия бе наблюдавана и копулация (наблюдение Илиян Стоев - Зелени Балкани) на две птици в преходно оперение (трета – четвърта година), като възрастната птица повече не бе регистрирана в района. Първоначално, новата двойка се насочи към остатъците от старото гнездо, като на няколко пъти птиците пренасяха и строителен материал. В последствие, вероятно поради влошаването на времето в продължение на няколко дни, орлите не кацаха на дървото, въпреки че редовно са наблюдавани в района. В този период (края на март) в изкуственото гнездо поставено от Зелени Балкани неколкократно влита белоопашат мишелов (Buteo rufinus). По-късно мишеловът бе прогонен от орлите и те заеха изкуственото гнездо, като пристъпиха към неговото надстрояване и оформяне за гнездене (наблюдение Георги Диловски, Димитър Маринов и Илиян Стоев - Зелени Балкани). Все още орлите не са легнали да мътят, но заемането на изкуственото гнездо и територията е факт - http://www.youtube.com/watch?v=HQN29R5F7-s.
Това е втория случай през тази година, при който двойка царски орли заема изкуствено гнездо, поставено от Зелени Балкани. Припомняме, че в края на март и друго изкуствено гнездо, поставено в района на Дервентските възвишения бе заето от новосформирана двойка царски орли (наблюдение Павлин Желев, Градимир Градев, Димитър Маринов, Силвия Черкезова - Зелени Балкани), като една от птиците бе тригодишния орел (наречен от нас Виктор), маркиран с радиопредавател от Зелени Балкани през 2007.
Друга обнадеждаваща новина е и локализирането на нова територия заета от царски орли в района на община Средец. В края на март в продължение на няколко дни редовно са наблюдавани възрастен орел и птица в преходно оперение да ловуват в района и да нощуват заедно на подходяща за гнездене топола (наблюдение Ивелин Иванов - Зелени Балкани). В същата територия и през май 2009 година бяха наблюдавани царски орли на подобна възраст. Въпреки продължителните наблюдения и обхождане на района, гнездо не бе локализирано, но данните дават основание да се смята, че птиците гнездят в района.
Дейностите за опазването на царския орел са в рамките на проект “Консервационни дейности за целеви видове от Директивата за птиците на ЕС - белошипа ветрушка, черен лешояд и царски орел, в основните им местообитания в България”.
Проектът се осъществява от Зелени Балкани с финансовата подкрепа на Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз и от държавния бюджет на Република България чрез Оперативна програма “Околна среда 2007 – 2013 г.” (ope.moew.government.bg), Ос 3 “Опазване и възстановяване на биологичното разнообразие”: проект № 58301–60-480, договор № 58301 – С – 008, по процедура BG161PO005/08/3/01/05.
За допълнителна информация
Градимир Градев – Координатор ,,консервационни дейности царски орел”
е-mail: ggradev@greenbalkans.org
http://www.greenbalkans.org