За да достигнат до България лешоядите са пътували 2 дни и 2 нощи в минибус. Екипът на Зелени Балкани е използвал ферибот от Палма де Майорка до Барселона и след това е пропътувал на колела повече от 3000 км, преминавайки през Франция, Италия, Словения, Хърватско и Сърбия. След това благополучно приключение лешоядите ще бъдат настанени в специална волиера в Спасителния център за диви животни.
Птиците са предоставени от Фондацията за опазване на лешоядите (Vulture Conservation Foundation) и зоологическата градина в Херес, а транспортирането е извършено в рамките на проект „Завръщане на лешоядите в България”, подкрепен от финансовия инструмент LIFE + на Европейската общност.
Във връзка с пристигането на атрактивните испански птици, Спасителният център за диви животни в Стара Загора ще отвори врати за всички журналисти и свои приятели на 17 юни, 2010г. (четвъртък) от 11 ч.
• Трудно ли е да се грижиш за 31 огромни диви птици и как се изхранват гладните гърла на толкова лешояди?
• С какви предизвикателства са се сблъскали природозащитниците по време на дългия път до Испания и обратно?
• Какво е усещането да изминеш 3000 км. в минибус пълен с живи лешояди в най-големите летни горещини?
• Какви мотиви карат еколозите толкова упорито да следват своя план за връщане на лешоядите в България?
• Как ще задържим тези птици по нашите земи?
Отговори на тези и други въпроси, както и много интересни факти от пътуването ви очакват на срещата в Спасителния център!
Припомняме, че настоящото събитие е само част от дългогодишна консервационна програма и международен план за действие. Планът предвиждат стъпките, необходими за връщане и създаване на стабилни популации на лешоядите на Балканския полуостров. Това е втората “партида” лешояди, след като през март 2009г., бяха приети 18 лешояда, също от Испания. Те бяха настанени в адаптационни волиери по места, където се приспособяват към местните условия, преди да бъдат пуснати на свобода. Същата съдба очаква и “новите” лешояди след едномесечен карантинен период в Спасителния център. След това птиците ще бъдат транспортирани до четирите точки, където се осъществяват дейности за реинтродукция на лешояди в страната – Природен парк “Сините камъни”, Национален парк “Централен Балкан”, Котленския и Врачанския Балкан.