Проблемът с изхвърлени по плажовете мъртви китоподобни провокира множество негативни реакции от страна на обществото през последните няколко години.
Експертите от „Зелени Балкани” в партньорство с МОСВ и черноморските общини търсят ефективни решения за справяне със създалите се ситуации, така че да се намалят рисковете за летуващите и да се подобри събирането на информация за тези случаи.
Първата стъпка беше провеждането на обучение за еколозите от черноморските общини в посетителски център „Поморийско езеро”, Поморие през юли 2013 г. Представени бяха лекции свързани с националното и международното законодателство, китоподобните в Черно море и как да бъдат определяни и информация, която е нужно да се записва при такива случаи. Проведена беше широка дискусия, в която се включиха и експерти от контролните органи: Регионални инспекции по околна среда и водите (РИОСВ) – Бургас и Варна и Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури. Определени бяха нуждите от обучение и основно оборудване както и възможностите за решаване на проблема с изхвърлени на брега китоподобни и нужните за отстраняването им разрешения.
В последствие бяха проведени индивидуални срещи с представители на всички общини по черноморското крайбрежие. Обсъдени бяха механизмите за решаване на проблема и беше оказана помощ за изготвяне на заявления за издаване на разрешителни за премахване на мъртвите екземпляри. С цел правилното описване на регистрираните случаи беше разработено и публикувано „Ръководство за събиране на данни за изхвърлени на брега китоподобни (Cetacea) по Българското черноморско крайбрежие”. За да се улесни работата на експертите от общините и РИОСВ са подготвени специализирани комплекти за обследване на мъртви китоподобни. Комплектите съдържат предпазни средства (ръкавици, маски, очила) и средства за измерване на откритите индивиди. През изминалите две седмици ръководства и комплекти бяха предоставени на РИОСВ Бургас и всички общини в областта: Несебър, Поморие, Бургас, Созопол, Приморско и Царево. През следващите седмици предстои разпространението и в области Варна и Добрич.
Дейностите се изпълняват от СНЦ „Зелени Балкани” в партньорство с МОСВ в рамките на проект „Създаване на капацитети в българските черноморски общини за реакция при изхвърлени на брега китоподобни”, подкрепен финансово от Секретариата на ACCOBAMS (Споразумение за Опазване на Китоподобните бозайници в Черно море и Средиземно море и съседните зони на Атлантически океан).