Новини
С кампанията си за Часа на Земята WWF изпраща послание за мир
Отбелязваме Деня на гората с тематична фотоизложба, посветена на Часа на Земята
Природозащитната организация WWF избра да стартира тазгодишното издание на кампанията си за Часа на Земята в деня, в който за юбилеен 50-и път светът отбелязва Международния ден на гората. Горите са сред най-значимите природни богатства, с които разполагаме. Освен че са дом на 80% от сухоземното биологично разнообразие, чрез своите екосистемни услуги те допринасят за нашето здраве и благоденствие, а също и осигуряват дървесина за икономиката. Те са и най-големите складове за въглероден диоксид след океаните, поради което играят ключова роля за климата на планетата.
235 посещения
ТРАГЕДИЯ КРАЙ ТИЧА - ЧЕТИРИ ОТРОВЕНИ КАРТАЛА
Четири от нашите безценни черни лешояда са отровени край с.Тича! Сред тях е и нашият любимец Мичев - Боев, който бешe, който беше първото отгледано в дивата природа малко, след като десетилетия преди това видът се числеше като изчезнал в Червената книга! Това е трагично за българската природозащита събитие...
328 посещения
Проблемите в управлението на горите – да не се замитат под килима
Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България“ се обръща към управляващата коалиция с призив да не прикрива проблемите в горския сектор, а да започне да ги решава.
737 посещения
„Грийнпийс“ – България и „За Земята“ спечелиха делото срещу замърсяването от „Топлофикация – Сливен“
Общественото обсъждане не е формална процедура — то гарантира правата на гражданите за чиста околна среда, настоява съдът
Екологичните организации „Грийнпийс“ – България и „За Земята“ спечелиха делото срещу увеличаване на капацитета на „Топлофикация – Сливен“, замаскирано като подмяна на част от въглищното гориво с отпадъци.
1000 посещения
5 март - Световен ден на енергийната ефективност. Честит празник!
На 5 март отбелязваме Световния ден на енергийната ефективност. Честит празник! Началото на тази традиция е поставено на първата Международна конференция по енергийна ефективност, проведена в Австралия през 1998 г. Целта й е популяризирането на идеята за енергийната ефективност като ефикасна мярка за опазване на околната среда. Но един ден не е достатъчен, за да обхванем всички въпроси, които засягат тази чувствителна за цял свят тема. Затова обявяваме месец март за месец на енергийната ефективност.
820 посещения
Видео разказва за най-богатото на птици място в България - Атанасовско езеро
Знаете ли кое е най-богатото на птици място в България? А мястото с най-голям добив на морска сол? А къде е най-голямото находище на лечебна кал у нас? Отговорът и на трите въпроса е един - Атанасовско езеро.
406 посещения
Втората инстанция по делата за обжалване на ОВОС на обекти от национално значение трябва да остане
Коалиция “За да остане природа в България” се обръща към народните представители в 47-то Народно събрание да подкрепят промените в закона за околната среда, които гарантират правото на достъп до правосъдие чрез възможност за съдебно производство на две инстанции. Наши ченове и съмишленици, сред които “Българска фондация Биоразнообразие”, “Грийнпийс”, “За Земята”, “Зелени закони” и WWF-България са част от над 30 организации, призовали за достъп до втора съдебна инстанция при обсъждане на инвестиции с потенциално въздействия върху околната среда.
1168 посещения
Видео за Поморийско езеро в месеца, посветен на влажните зони в България
В последния ден на обявения от Коалиция "За да остане природа в България" месец на влажните зони се спираме край Поморийското езеро. То е естествено свръхсолено езеро – лагуна на морския бряг, част от територията на което е превърната в солници. То приютява голямо разнообразие от видове - важно е за птиците от семейство Дъждосвирцови - саблеклюни, кокилобегачи. Ключово гнездилище е за гривестата рибарка и други защитени видове. Гледайте видеото, в което Димитър Попов от сдружение "Зелени Балкани" ни разказва за него.
556 посещения
Видео за Драгоманското блато в месеца на влажните зони на Коалиция 'За да остане природа в България'
Представяме ви единствения подобен карстов комплекс у нас - "Драгоманско блато". Мястото има интересна история и е пример как с общи усилия на природозащитни организации, доброволци и местна власт, можем да възстановим ценни късчета природа, които дълги години сме смятали за изгубени. Разберете повече за това на: Рамсарски места в България - Драгоманско блато
397 посещения
Българският стратегически план за развитие на земеделието се нуждае от сериозно преработване
Двайсетата среща на тематичната работна група за разработване на Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2021 – 2027 г. приключи с противоречиви резултати и представи документ, който се нуждае от сериозно допълване, за да отговори на целите, заложени в Зелената сделка и Общата селскостопанска политика на Европейския съюз.
496 посещения